Kayıt İçin Başvur
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış olan aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.
Verbatoria

EĞİTİMDE NÖROBİLİMLE YETENEK TEŞHİSİ TÜRKİYE’DE İLK DEFA KENT KOLEJİ’NDE

Kent Koleji, Türkiye’de bir ilke imza atarak nörobilim teknolojisini kendi eğitim sistemi içinde kullanmaya başlıyor. Aralık 2020 itibariyle Verbatoria Türkiye temsilciliği ile yapılan çözüm ortaklığı anlaşmasıyla İzmir’deki tek yetkili eğitim kurumu Kent Koleji oldu. Nörometri teknolojisinden yararlanan Verboatoria sistemiyle Kent Koleji, envanterler ve gözlemlere ek olarak her bireyin kendi özelliklerini bilimsel verilerle ortaya çıkarıyor. Çocuğun envanter uygularken yaydığı beyin dalgalarını algılayan bir kayıt cihazı teknolojisi üzerine kurulu olan Verbatoria sistemi, çocuklarımızın yetenekleriyle birlikte birçok kişisel özelliğini de ölçümlüyor. Envanter yapılırken kaydedilen beyin dalgalarını patentli bir algoritma üzerinden otomatik hesaplayan bir yazılım sayesinde çocuklarımızın bugününe ve geleceğine yorumdan uzak ve objektif bir şekilde ışık tutuyor.

VERBATORIA NEDİR?


Verbatoria, Rusya, Amerika, Çin, İsrail, Ukrayna gibi ülkelerin de içinde bulunduğu 18 ülkede 160 merkezi bulunan, 435 okulda ve şu an 50 bin kullanıcısı olan ve her geçen gün daha da yayılan ve yurtdışında özellikle eğitim kurumlarında yaygınca kullanılmaya başlanmış, nörometri teknolojisinden yararlanılarak YETENEK TEŞHİSİ yapan bir sistemdir.

Uygulanan nörometri testi, taşınabilir, giyilebilir bir nörosensör kullanarak beyin dalgalarının aktivitesinin kayıt edilerek değerlendirildiği 30 dakikalık basit bir testtir. Kullanılan cihaz herhangi sinyal yaymayan, sadece kayıt yapan bir cihazdır.


Yapılan test sonucunda H. Gardner "Çoklu Zeka Kuramı'na" dayalı olarak 7 yetenek eşiğindeki güçlü ve zayıf yönlerin bir grafiği elde edilir. Kişiye özel 10-17 sayfa arası detaylı bir rapor alınarak kişinin bundan sonraki tercihleri ve yönlendirilmesinde PDR envanterleri, eğitim koçluğu çalışmaları ile birlikte ağırlıklı olarak bu sonuçlardan faydalanılır.

VERBATORIA HANGİ YAŞ GRUBUNDA NEYİ TESPİT EDİYOR?


Testin amacı ve içeriği yaş grubuna göre değişmektedir.

YAŞ GRUBU TEST ADI TESTİN AMACI
4-7 Yaş Uyumlu Gelişim Nörotest çocuğun matematik, müzik, dil, spor ve yaratıcılık alanlarındaki yeteneklerinin düzeyini belirlemeye yardımcı olur. Çocuğun düşünme şekli de tespit edilir.
8-10 Yaş Akademik ve Ek Konular Çocuğa en uygun sporlar, yer alması önerilen okul içi – okul dışı aktiviteler ve akademik eğilimler ortaya çıkar.
11-14 Yaş Bölüm / Alan Seçimleri Sadece çocuğun yetenekleri değil, aynı zamanda keşfedilmemiş potansiyelleri de incelenir: sistem düşüncesi, çok kültürlülük, akranları ve sınıf arkadaşlarıyla ilişkileri, bireyci mi yoksa lider mi, iş yükü planlamasına yaklaşımı, yeteneklerinin her alanı için dikkatleri ve hafızaları ölçülür.
15-17 Yaş Meslek Seçimi/ Sınıf Profili Test kapasite, yetenek ve potansiyele dayanarak, öğrencinin gerçekten içinde olması gereken, öğrencinin mutlu ve başarılı olacağı alan ve sektörün belirlenmesi amaçlı uygulanır.
Yetişkin (18+) Ben Kimim? Yetişkinler olarak kendi hayatımızla ilgili doğru kararlar verip vermediğimiz konusunda kendimizi sorgulayabiliriz. Testin amacı hayatımızın hangi döneminde olursa olsun kendimiz için doğru yeri bilmek ve buna göre aldığımız kararlarla zamanımızı daha verimli ve mutlu geçirmemizi sağlamaktır.
Tüm Yaş Grupları ORTAK SONUÇLAR Test aynı zamanda farkındalık, stres direnci, dikkat, hafıza, liderlik, takım oyunculuğu gibi birçok konuda kişisel gelişim sürecini de takip etmemizi sağlar.


VERBATORIA SONUÇLARI KENT KOLEJİ’NDE NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?


Kent Koleji’nde sürdürülen KÖK Kent’e Özel Eğitim Koçluğu çalışmalarına da farklı bir bakış açısı ve ivme kazandıran Verbatoria ile öğrencilerin gerçek ihtiyaçları, özellikleri ve yetenekleri ortaya çıkarıldıktan sonra test sonuçları öğrencilerin e-Kent kartlarında ilgili bölüme yüklenir. Eğitim koçunun, rehber öğretmenin ve idarecilerinin görmesi sağlanır. Her bir öğrencinin eğitim öğretim yılı boyunca okul içi-okul dışı aktivitelerinde, akademik yönlendirmelerinde, alan/meslek seçimlerinde ve bireysel eğitim programlarında bireysel gözlem ve envanter sonuçlarının yanında bu verilerden yararlanılır.


TESTİN UYGULAMA DETAYLARI NELERDİR?
Test sessiz bir ortamda, Verbatoria uygulama eğitimi almış görevli PDR öğretmenimizce Kent Koleji kampüslerinde uygulanır. Bireysel bir uygulama olduğu için istekli olanlara randevulu olarak uygulanır.
Testte verilen cevaplardan çok, beyin dalgalarının test uygulanırken verdiği tepkiler değerlendirilir (Testte kullanılan cihaz herhangi sinyal yaymadan sadece kayıt işlemi yapmaktadır. Cihaz ile ilgili her tür bilgi ve kullanıma uygunluk sertifikası Verbatoria web sitesinde mevcuttur).
Test sadece Kent Koleji öğrencilerine değil, dışarıdan başvuru yapan tüm öğrencilere ve dilerse velilerimize ve isteyen yetişkinlere de uygulanabilmektedir. Test sonucu elde edilen rapor test sahibine iletilir. Test sonuçlarına istinaden elde edilecek rapora göre Kent Koleji öğrencilerinin okul içi – okul dışı bireysel eğitim programları kurgulanabilecektir.
Dışardan başvurular okul web sitemizden ya da kampüslerimizden yapılmaktadır.
Cihaz taşınabilir bir cihaz olması dolayısıyla kolayca dezenfekte edilebilmekte, uygulama pandemi şartlarına uygun olarak yapılmaktadır.
Verbatoria Testleri randevulu ve ücretli olarak isteyen tüm 4 yaş üstü çocuk, genç ve yetişkinlere yapılabilmektedir.

Teste katılım için aşağıdaki linkten başvuru yapabilir ya da Kent Koleji kampüsleri ile iletişime geçebilirsiniz. Halkla İlişkiler birimimiz detaylı bilgi vererek size özel randevu oluşturacaktır. Randevular başvuru sırasına göre verilmektedir.