6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış olan aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.
PDR

Kent'te PDR

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK

Kent Kolejlerinde yapılan PDR çalışmaları, kriz rehberliği sürecinin aksine, PDR birimlerinin her daim öğrenciyi izlediği ve yönlendirdiği bir süreç olarak uygulanmaktadır. KÖK (Koçluk) ve PDR süreci birlikte işlemektedir. Bu kapsamda rehberlik birimleri birçok çalışma yapmakta, yapılan çalışmalar veli ve öğrenci ile de paylaşılmaktadır.
1. Okul Kabul Süreci ve PDR Mülakatı

Okullarımıza yapılan yeni başvurularda idari kayıt onayı, her öğrenci için kayıt öncesi yapılan bireysel hazır bulunuşluk sınavını takiben PDR mülakatı sonrası verilir. Okula başlayacak öğrencinin kendini okula hazır hissetmesi ve okul başlamadan eğitim birimlerinin öğrenciye gerekli eğitim öğretim programını kurgulayabilmesi açısından mülakat süreci önemlidir.
2. Rehberlik Envanterleri

Eğitim öğretim yılı boyunca okullarımızda PDR birimleri tarafından yaş gruplarına göre duygu balonları, ben kimim, otobiyografi, öğrenme stilleri, mesleki eğilim envanterleri gibi birçok envanter uygulanır. Envanter sonuçları, öğrencinin bireysel olarak tanınması için PDR bölümü tarafından her öğrenci için özel olarak yorumlanır ve veli ve öğretmenler ile paylaşılır.
3. PDR – Öğrenci Görüşmeleri

Rehberlik birimi, eğitim öğretim yılı başlangıcıyla birlikte öğrencileri sınıf içinde ve okul içinde izlemekte, öğrencileri tanıma ve destekleme amaçlı öğrenciler ile sürekli iletişim halinde olmaktadır.
4. PDR-Veli Görüşmeleri

Rehberlik birimi, eğitim öğretim yılı başlangıcıyla birlikte öğrencileri sınıf içinde ve okul içinde izlemekte, öğrencilerin kendi bireysel programlarına göre veliler ile de görüşme planlanmakta ve evdeki davranışlar ile ilgili yönlendirme yapılmaktadır.
5. PDR Seminerleri

PDR bölümü öğrencilerin belli konularda bilinçlendirilmesi amaçlı okul içinde birçok seminer düzenlemektedir. Akran zorbalığı, öğrenme stilleri, sınav kaygısı, genel sınavlar gibi çeşitli alanlarda düzenlenen öğrenci seminerleri yanında velilerimize de Anne-Baba okulu kapsamında birçok veli semineri düzenlenmektedir.

ANNE - BABA OKULU


Kent Kolejlerinde veli, öğrencinin gelişim sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak görülmekte, yapılan etkinlik, seminer gibi birçok aktiviteye velilerimiz de dahil edilmektedir. Bu yaklaşımla hazırlanan Anne-Baba Okulu, okul müdürlükleri, psikolojik danışmanlık - rehberlik birimi ve veli birlikteliğiyle güçlenmekte, hem öğrencimizin, hem velimizin okul hayatını ve eğitim sürecini daha verimli geçirebilmesi açısından büyük fayda sağlamaktadır. Okullarımızda yıl boyunca farklı kademelerde ve içeriklerde veli seminerleri düzenlenmekte, bültenler yayınlanmakta, okulumuzda anaokulundan itibaren yapılan KOÇLUK çalışmalarıyla paralel PDR görüşmeleri de yapılarak her daim ortak adım atılabilmesi için okul-aile iletişiminin güçlü kılınması sağlanmaktadır.

Anne-Baba Okulu Bültenleri için tıklayın..